Krásné jarní, letní a podzimní dny jsou pro některé z nás velmi náročným obdobím z důvodu sezonních alergií. Procházka bez papírových kapesníčku je takřka nepředstavitelná, a pokud kapesníčky necháme doma, je to utrpení. Co tyto sezonní alergie způsobuje a jak se jim bránit?
Alergickou reakci může vyvolat čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy nebo květiny. Podle České pylové služby trpí pylovými alergiemi 40 % lidí v Evropě a polovina z nich má alergii na trávy.
Pyl vyvolávající alergickou reakci se nazývá anemofilní. Částice anemofilního pylu jsou malé a lehké, díky čemuž můžou poletovat vzduchem. Každý člověk je tak může nosem či ústy zcela jednoduše vdechnout. Po vdechnutí pylové částice, imunitní systém vyhodnotí pyl jako nebezpečný pro organismus člověka a spustí celou řadu alergických příznaků.
Na jaře produkují nejvíce pylů stromy. V létě se šíří pyly trav a na podzim pak pyly z plevele. Množství pylových částic je ve vzduchu nejvíce ráno od 5:00 do 10:00. Alergické příznaky jsou různé. Všichni alergici se však určitě shodnou na základním příznaku, a to že se necítí úplně v kondici. Nejčastější alergické příznaky jsou následující:
- Kýchání
- Rýma
- Nadměrná tvorba hlenu
- Svědění a slzení očí
- Bolest hlavy
- Vyčerpanost
- Dušnost
- Kopřivka
- Astma
- Nízký krevní tlak
Jak snížit alergické příznaky?
Pokud je známo, jaký pyl vyvolává alergické obtíže u konkrétního člověka, je na místě sledovat Českou pylovou informační službu. V rámci této služby jsou sdíleny detailní informace o alergenech. Například jaká rostlina právě kvete a jaké pyly se v našem okolí nejvíce nacházejí. Snížit působení pylů, a tím i intenzitu příznaků, můžete těmito tipy:
- Nošení roušky
3D NANOrouška FFP2/3 Expert gel vyrobená z nanotechnologií zamezí vdechnutí pylových částic, a tím zamezí výraznějším projevům alergických reakcí. Díky roušce není nutné vyhýbat se dříve problematickým místům jako jsou například louky, lesy, parky nebo místa s neposečenou trávou. Jaký typ roušky zvolit a jak naše rouška funguje, si můžete přečíst v dalších článcích.
-
Sušení prádla doma
V případě sušení prádla venku, je velká pravděpodobnost, že pylové částice budou na prádle zachyceny, takže dojde k přenosu do domácnosti. Pylové částice pak mohou dráždit jedince i po celou dobu nošení oděvu.
-
Omezené větrání
Ideální doba na otevření oken je po dešti nebo velmi brzy ráno. Pokud však není tento způsob vyhovující, lze si pořídit do oken protipylové sítě.
-
Časté mytí vlasů
Po procházce či delším pobytu venku je dobré veškeré pylové částice z vlasů smýt dříve, než začnou dráždit dýchací cesty člověka.